Spotkanie z historia

Z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w gostyńskim kinie ,,Pod Kopułą” dnia 6 lutego 2012 roku zorganizowano uroczyste spotkanie działaczy Solidarności, osób internowanych, samorządowców, a także nauczycieli i młodzieży.

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli reprezentowali: pan dyrektor Krzysztof Rybka, Barbara Roszak, Grażyna Wachowiak  oraz uczniowie technikum i liceum: Magdalena Tann, Edyta Rauhut, Justyna Tunia, Izabela Ginter, Anna Dworczak, Marcin Porzucek oraz Marcin Turbański. Po wręczeniu działaczom ,,Solidarności”  pamiątkowych medali i dyplomów głos zabrał gość specjalny – senator Józef Pinior, bohater tamtych czasów.  Dziesięć dni przed wprowadzeniem stanu wojennego  jako 26-letni prawnik, rzecznik finansowy dolnośląskiej „Solidarności”, podjął z konta związku 80 milionów złotych i ukrył je u metropolity wrocławskiego arcybiskupa Henryka Gulbinowicza. Uratowane fundusze pozwoliły na finansowanie podziemnej działalności nie tylko na Dolnym Śląsku. Część z nich powędrowała do Lublina, Łodzi, Krakowa na pomoc zwalnianym z pracy ludziom oraz na podziemną prasę. Właśnie te wydarzenia zainspirowały Waldemara Krzystka do nakręcenia filmu pt. ,,80 milionów”.

Spotkanie z ciągle żywą historią było niezwykle cennym doświadczeniem dla naszych uczniów, którzy po projekcji jednogłośnie stwierdzili, że jest to obraz interesujący i skłaniający do głębszej refleksji nie tylko nad historią, ale również nad własnym systemem wartości. Słowa senatora:  ,,Życzę młodym ludziom, aby ten film pozwolił im odnaleźć idee, dla których warto żyć, bo idee połączyły nas 30 lat temu. Życzę wam, abyście odnaleźli sens waszych własnych działań”  trafiły zatem na podatny grunt.

Dzisiaj jest: Niedziela
20 Września 2020