ABSOLWENCIE, ROZWIŃ SKRZYDŁA!

Czy to skrzydła, odwaga, czy szczęście – wszystko mamy w sobie. To kwestia naszego wyboru, świadomości pełni, obfitości, a nie braku. Możemy świadomie o tym postanowić i codziennie podejmować tę decyzję na nowo. Z chwili na chwilę wybierać to, co dla nas dobre, co nam służy i nas wzmacnia. Pamiętać, że mamy skrzydła i mówić życiu TAK!!!

Zatem – możesz mieć skrzydła! Zauważaj je u twych ramion codziennie od nowa! - Takimi słowami konferansjerzy dokonali otwarcia uroczystości pożegnania tegorocznych absolwentów w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli.

26 kwietnia b.r. po raz ostatni dla pogorzelskich maturzystów zabrzmiał dźwięk hymnu szkoły. Na uroczystej gali zebrali się absolwenci i ich bliscy, pracownicy szkoły oraz młodsi uczniowie Zespołu. Zaproszenie na spotkanie przyjęli także przedstawiciele władz gminnych. Był to dzień wyjątkowy i należący do najważniejszych w kalendarzu szkolnym. To podsumowanie IV etapu edukacji, a zarazem wynik całego złożonego procesu uczenia się – mówił Burmistrz Pogorzeli Piotr Curyk, który podkreślił, iż kilkuletni okres liceum i technikum to nie tylko czas zdobywania wiedzy, kształtowania nowych wartości, ale także  poznawania drugiego człowieka i nawiązywania prawdziwych przyjaźni. Piotr Curyk życzył młodzieży wysokich lotów i wzniosłych celów. Rozwińcie skrzydła! – zakończył swą wypowiedź Burmistrz.  Dyrektor ZSOiZ w Pogorzeli Jarosław  Adamczak w swoim wystąpieniu mówił o roli wykształcenia, będącego niepodważalną wartością w życiu człowieka. Podkreślił, że w trakcie kilkuletniej edukacji szkoła każdego ucznia pragnie uczynić niepowtarzalnym brylantem. Do wielu życzeń kierowanych pod adresem absolwentów dyrektor Jarosław Adamczak chciał dodać jeszcze jedno: „szczęście”. - Bądźcie szczęśliwi w swoich wyborach: szczęśliwi na wymarzonych uczelniach, szczęśliwi w pracy, która dostarczy Wam satysfakcji, szczęśliwi z ludźmi, którym będziecie się otaczać i z którymi zechcecie spędzić swoje życie. Pomyślnego zdania egzaminu dojrzałości, optymizmu i wiary w siebie oraz wspaniałej przyszłości życzyła również przewodnicząca Rady Gminy Daria Wyzuj oraz społeczność uczniowska.

Piątkowa uroczystość  była także okazją do wyrażenia słów wdzięczności dla rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. W imieniu absolwentów Liceum Ogólnokształcącego  dla Dorosłych głos zabrała pani Marta Leśniarek, zaś ogólniak i technikum dla młodzieży reprezentowała Sandra Walczak. Abiturientki ze wzruszeniem  wspominały wspólnie spędzone piękne lata: Mieliśmy okazję zdobyć bezcenną wiedzę, poznać wielu inspirujących ludzi, a także spełnić swoje ambicje. Jesteśmy szczęśliwi, że mieliśmy okazję realizować się pod okiem wspaniałych nauczycieli. To właśnie wy, stworzyliście nam ciepłą, przyjazną atmosferę(…).Dziękujemy.

Tradycją tej szkoły jest zapisanie w księdze wyróżnień tych uczniów, którzy w szczególny sposób wpisali się w szkolne życie. Sylwetkę abiturientki, zasługującej w tym roku na to szlachetne wyróżnienie zaprezentował polonista Alfred Siama. Za dobrze spełniony obowiązek przyznano nagrody: uczniowie z najwyższą średnią ocen otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, książki wręczono osobom, które uzyskały wysokie wyniki w nauce oraz angażowały się w życie społeczności szkolnej i lokalnej, a także laureatom konkursów. Listy gratulacyjne rodzicom wyróżnionych absolwentów wręczył dyrektor ZSOiZ Jarosław Adamczak. Przed wręczeniem świadectw uczniowie klasy IV Technikum Informatycznego otrzymali również certyfikaty, na które zapracowali w projekcie „Czas Zawodowców BIS - zawodowa Wielkopolska”.

Uroczystość przygotowali uczniowie z klas II LO oraz II i III T, zaś motywem przewodnim swych występów uczynili skrzydła i symbolikę lotu. Nawiązali  do nich w poezji, tańcu i muzyce, a także scenografii. Swych starszych kolegów pożegnali słowami: Lećcie w świat na skrzydłach marzeń, by odnaleźć  swe miejsce i szczęście! Poszukujcie! Odkrywajcie! Zdobywajcie! (…)Przed pożegnaniem przyjmijcie od nas słowa Desideraty.  Wykorzystujcie je na różne sposoby, tak by stały się pomocą i  drogowskazami wśród życiowych nawałnic i burz…

Barbara Roszak

Dzisiaj jest: Niedziela