TROPEM ADAMA MICKIEWICZA I… POLSKIEGO ROCKA

20 grudnia 2018 roku uczniowie kl. II LO i T wraz z wychowawczynią Barbarą Roszak uczestniczyli w wycieczce do regionalnych muzeów. Pierwszym punktem programu była lekcja języka polskiego w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie oraz zwiedzanie tego obiektu. Następnie udali się do Jarocina, by w mieście słynnych koncertów poznać zasoby Spichlerza Polskiego Rocka.

Kiedy Adam Mickiewicz przebywał w Wielkopolsce? Z kim tu romansował? Dlaczego nie wziął udziału w powstaniu listopadowym? Na te i wiele innych  pytań odpowiedź otrzymaliśmy podczas lekcji muzealnej w Śmiełowie, gdzie w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku, w połowie sierpnia 1831 roku zatrzymał się Adam Mickiewicz. Wiąże się z tym opowieść o drzewku dębowym, które posadził w parku, wygłaszając jednocześnie sentencję o odrodzeniu Polski. Odnotowano także zainteresowanie wieszcza pielęgnowanymi tu obyczajami. Opowieści o kawiarce, Jankielu, polowaniach, które możemy dostrzec we fragmentach „Pana Tadeusza”, Mickiewicz zaczerpnął prawdopodobnie z obyczajowości wielkopolskich ziemian. Zwiedzając  wspaniałe wnętrza pałacu z bogatym wystrojem i wyposażeniem oraz z wieloma cennymi i unikatowymi pamiątkami po Mickiewiczu, poznawaliśmy tajemnice życia i twórczości poety, a także ciekawą historię XIX-wiecznej Wielkopolski.

Po obejrzeniu śmiełowskich zbiorów udaliśmy się do Jarocina. Tu w Spichlerzu Polskiego Rocka zapoznaliśmy się z ponad czterdziestoletnią historią polskiej muzyki rockowej oraz ekspozycją poświęconą kolejnym edycjom legendarnego jarocińskiego festiwalu. Muzeum jest bardzo nowoczesne – multimedialne, podzielone na obszary tematyczne wyposażone w light boxy oraz infokioski, z których łatwo zaczerpnąć interesujące informacje nt. wybranego zagadnienia. Wszechobecna muzyka towarzyszyła nam na każdy kroku – kolejno doświadczaliśmy muzyki rockowej od jej początków: od big beatu, rytm&bluesa i  muzyki alternatywnej  poprzez punc rocka i underground do współczesnego rocka. Wystrój Spichlerza, bogactwo materiałów filmowych i muzycznych oraz oryginalnych przedmiotów związanych z koncertami rockowymi sprawiły, że i nam udzielił się klimat jarocińskich festiwali.

Tak więc jednego dnia znaleźliśmy się w dwóch różnych światach: z eleganckiego klasycystycznego pałacu i opowieści o wieszczu przenieśliśmy się w krainę skórzanych kurtek, glanów i muzyki, która niejednokrotnie szokowała! A te światy tak blisko…

Zobaczcie:

23 Stycznia 2019