NIE TAKI SĄD STRASZNY…

Młodzież z ZSOiZ w Pogorzeli mogła się o tym przekonać, uczestnicząc w zajęciach otwartych zorganizowanych przez Sąd Rejonowy w Gostyniu. Uczniowie z klas: I LO oraz II AT pod opieką wychowawców: pani Grażyny Wachowiak i pani Barbary Roszak przekroczyli bramkę prowadzącą do wnętrza budynku. Niektórzy musieli niestety przejść dodatkową kontrolę i zostawić w portierni przedmioty osobiste, które spowodowały uruchomienie dźwiękowego sygnału ostrzegawczego.

Naszym przewodnikiem był Prezes Sądu Rejonowego w Gostyniu pan Leszek Antkowiak, który z pasją opowiadał o historii budynku oraz wykonywanym zawodzie.  Przybliżył nam strukturę sądu, topografię sal, na których toczą się rozprawy oraz opowiedział o ich przebiegu, rolach obrońcy, oskarżyciela, biegłych i powołanych świadków. Dowiedzieliśmy się również, czym jest czyn karalny i na czym polega kara w zawieszeniu. Najodważniejsi mogli przymierzyć togę i usiąść na miejscu sędziego. Okazało się, że łańcuch z orłem przytłacza swym ciężarem niczym odpowiedzialność za wydanie sprawiedliwego wyroku. Największe wrażenie wywarł na nas jednak ,,niebieski pokój’, w którym przesłuchiwane są dzieci do 15 roku życia będące ofiarami przestępstw na tle seksualnym.

Wizyta w Sądzie Rejonowym pozwoliła spojrzeć z nieco innej perspektywy na ludzi pracujących w tej instytucji oraz skłoniła nas do refleksji na temat odpowiedzialności za własne czyny.

27 Marca 2019
Benedykt, Ernest, Ernestyn, Jan, Lidia,