Wagary z Przyrodą

Uczniowie najstarszych klas liceum i technikum ZSOiZ w Pogorzeli pierwszy dzień tegorocznej wiosny, czyli 21 marca 2023 r., spędzili na „Wagarach z Przyrodą” zorganizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Tego dnia gmach Biocentrum UP gościł uczniów z 14 szkół średnich z całego regionu.

Podczas zajęć warsztatowych i pokazów prezentowano młodzieży, czym pracownicy i studenci Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii zajmują się na co dzień. Uczestnicy mogli poznać wszystkie funkcjonujące na wydziale katedry, wśród nich te reprezentujące nauki z zakresu agronomii, biotechnologii, genetyki, gleboznawstwa czy łąkarstwa. Swoje stanowiska miały też Koło Naukowe Studentów Biotechnologii „Operon” czy Koło Naukowe Rolników.

Studenci i doktoranci rolnictwa, ekoenergetyki, biotechnologii i ochrony środowiska oprowadzali swych gości po stoiskach, wyjaśniając i przedstawiając różnego rodzaju eksperymenty. Uczniowie mieli między innymi możliwość zobaczenia, jak balon czy róża reagują na kontakt z ciekłym azotem, a także obserwować, jak w polu magnetycznym zachowuje się ferrofluid – substancja reagująca na silny magnes. Każdy mógł stanąć przy mikroskopie, zrobić preparat  czy przejechać się nowoczesnym ciągnikiem.

Wyjazd pogorzelskiej młodzieży na „Wagary z Przyrodą” został zorganizowany w ramach doradztwa zawodowego, by przybliżyć tematykę dydaktyczną oraz badawczą realizowaną na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii UP i być może ułatwić uczniom podjęcie decyzji, co do własnej przyszłości. Ponadto takie „wagary” były ciekawą alternatywą dla uczniów chcących wspólnie i twórczo spędzić pierwszy dzień wiosny.

29 Maja 2024
Bogusława, Maksymilian, Maria