Dzień Kobiet

Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało w 1910 roku. Dzień Kobiet w Polsce był obchodzony na szeroką skalę do 1993 roku.

HISTORIA

Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie MatronaliaByło to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.

DZIEŃ KOBIET W CZASACH PRL

Wielu osobom Dzień Kobiet kojarzy się z czasami PRL–u i z wręczanymi wtedy masowo goździkami. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa.

DZIEŃ KOBIET WSPÓŁCZEŚNIE

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w wielu krajach na całym świecie. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki. W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.

DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE

8 marca w  Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ziemi Pogorzelskiej w Pogorzeli męska część Samorządu Uczniowskiego oraz pracowników szkoły przygotowała niespodziankę dla naszych pięknych Pań. Był to miły gest ze strony mężczyzn dla wszystkich kobiet: koleżanek, nauczycielek oraz pracownic administracji i obsługi. Tego dnia nie zabrakło pięknych życzeń, słodkich upominków oraz wiosennych kwiatów, a świąteczną atmosferę podkreślała  muzyka z radiowęzła. Aby życzenia dotarły  do wszystkich Pań naszego Zespołu, chłopcy z SU rozesłali kartki elektroniczne.

Ten dzień został wspaniale spędzony w naszej szkole i każda kobieta mogła poczuć się wyróżniona -  w tak szczególny dzień nie mogliśmy zapomnieć o Nich.

MĘŻCZYŻNI

Dzisiaj jest: Wtorek