Eurofachowiec - opis projektu

W roku szkolnym 2011/2012 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli rozpoczął się projekt "Eurofachowiec - na nowoczesnym rynku pracy" obejmujący pierwsze klasy technikum i zasadniczej szkoły zawodowej.

Uczniowie poprzez uczestniczenie w bogatej ofercie zajęć mogą rozwijać i poszerzać swą wiedzę zarówno w zakresie kompetencji kluczowych, w tym z j. angielskiego, fizyki, jak i kompetencji miękkich i przedsiębiorczości, a także zasad zrównoważonego rozwoju. Współczesna szkoła musi iść z duchem czasu, dlatego wartością dodaną projektu jest wyposażenie szkoły w innowacyjne pomoce dydaktyczne, do których należą zestawy wspomagające naukę fizyki (SONDY), komputer obsługujący urządzenie SONDa, gry interaktywne i gry symulacyjne, kursy e-learningowe.

Warto się bliżej przyjrzeć temu zagadnieniu, gdyż wspomaganie indywidualnego rozwoju wychowanków oraz efektywność kształcenia to priorytety współczesnego szkolnictwa. Zestaw wspomagający naukę z fizyki SONDa jest bardzo praktycznym urządzeniem, dzięki któremu uczniowie ZSOiZ w Pogorzeli mogą poznawać i utrwalać zagadnienia dotyczące kluczowych pojęć fizycznych a także nauczyć się pomiarów i doskonalić umiejętność samodzielnego formułowania wniosków. Podawanie przykładów z życia codziennego odzwierciedlających omawiane problemy naukowe dowodzi, że teoria znajduje potwierdzenie w praktyce. Przekonanie młodzieży o funkcjonalności zdobywanej wiedzy korzystnie wpływa na efektywność kształcenia.

Równie atrakcyjna jest oferta zajęć z języka angielskiego, podczas których uczniowie Technikum pracują z wykorzystaniem metody blend learning. Kurs obejmuje 40 godzin lekcyjnych, w ramach których realizowany jest materiał z podręcznika Angielski No Problem. Oprócz zajęć z nauczycielem uczestnicy uczą się w domu przy pomocy platformy e-learningowej. Taka forma pracy obejmuje 80 godzin, na które składa się 12 obszernych i bardzo starannie opracowanych lekcji (ponad 3 000 ćwiczeń gramatycznych i leksykalnych umożliwiających naukę 1 000 słów i wyrażeń!). Każda lekcja polega na pracy z tekstem, jego zrozumieniu oraz powtarzaniu nowego słownictwa. Proces powtórek organizuje SuperMemo UX, dzięki czemu pojawiają się one w optymalnych dla uczącego się odstępach. Kurs zawiera także komentarze oraz objaśnienia ułatwiające szybkie i naturalne opanowanie materiału leksykalnego oraz gramatycznego. Praca z programem przez około 30 minut dziennie pozwala opanować materiał kursu już w ciągu 6 miesięcy, co pozwala na swobodne porozumiewanie się po angielsku w podstawowych sytuacjach życiowych. Oprócz bezpłatnego dostępu do kursu online uczniowie otrzymali również materiały szkoleniowe: komplet 3 podręczników z nagraniami mp3 dla ucznia, słownik 3 w 1 – Buchmann, słownik z płytą Langenscheidt, wzory wypracowań, długopis, teczkę i notatnik.

Zajęcia z przedsiębiorczości mają natomiast zapoznać uczniów ZSOiZ w Pogorzeli z tematyką rynku pracy, a także przygotować młodego człowieka do aktywnego udziału w życiu gospodarczym. Uczestnicy poznają nowoczesne metody poszukiwania pracy jak np. networking, ogłoszenia internetowe oraz uczą się zasad pisania dokumentów aplikacyjnych, a także  tego jak powinna przebiegać rozmowa kwalifikacyjna i Assesment Center. Tematyka zajęć obejmuje również: zasady zakładania własnej firmy, podstawowe akty prawne, obowiązki pracownika i pracodawcy, listę chorób zawodowych, mobilność zawodową i przestrzenną, zagadnienia - praca a płeć oraz rynek pracy w Europie. Zajęcia kształtują przedsiębiorcze postawy uczniów, takie jak: wytrwałość w dążeniu do celu, kreatywność i uczciwość, wiara we własne możliwości, odpowiedzialność, podejmowanie z własnej inicjatywy działań, do których należą: poszukiwanie pracy i rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Następne ogniwo projektu to doradztwo zawodowo-edukacyjne, dzięki któremu młodzież zostanie lepiej przygotowana do wejścia na rynek pracy. W ramach tego zadania każdy z uczestników odbędzie indywidualne sesje z doradcą zawodowym, który po przeprowadzeniu serii testów sprawdzi predyspozycje zawodowe zainteresowanych. Celem zajęć jest ustalenie preferencji i zainteresowań zawodowych ucznia, określenie jego mocnych i słabych stron oraz przygotowanie indywidualnego planu edukacyjno-zawodowego.

Wszystkie przedstawione powyżej propozycje zajęć w ramach projektu "Eurofachowiec - na nowoczesnym rynku pracy" realizowanego w ZSOiZ w Pogorzeli w roku szkolnym 2011/2012 dowodzą, że szkoła ta uwzględnia indywidualne potrzeby wychowanków, stawia na innowacyjne rozwiązania edukacyjne, dba o efektywność kształcenia po to, by przygotować młodych ludzi nie tylko do matury czy egzaminu zawodowego, ale również do startu w dorosłe i w pełni samodzielne życie.

2 Maja 2024
Anatol, Atanazy, Afanazy, Longin,