Wiem co jem

Wiem, co jem – takie hasło, propagujące zdrowe nawyki żywieniowe, przyświecało organizatorom Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Żywieniowej, który w miniony czwartek odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli. Wystartowały w nim 4-osobowe drużyny reprezentujące 6 szkół ponadgimnazjalnych z powiatu gostyńskiego.

Ważnym wstępem do kulinarnych zmagań były warsztaty, które przeprowadziła dla uczniów dr inż. Jolanta Mikołajczak – adiunkt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wiedza i aktywność uczniów premiowane były punktami wliczanymi do ogólnej klasyfikacji.

– Zajęcia dotyczyły zasad prawidłowego żywienia, roli składników odżywczych w organizmie, a także umiejętności odczytywania informacji żywieniowej i zdrowotnej na opakowaniu produktu spożywczego – informuje Małgorzata Jasik, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gostyniu. – Omawiana była również rola wapnia w ustroju – bardzo ważnego składnika, który w okresie biologicznego rozwoju człowieka decydująco wpływa na formowanie masy kostnej.

Następnie drużyny przystąpiły do zasadniczej rywalizacji, polegającej na przygotowaniu sałatki według własnego przepisu – respektującego zasady racjonalnego żywienia. Komisja konkursowa wyłoniła najlepsze zespoły po podsumowaniu punktów, które uczestnicy uzyskali za walory smakowe, zdrowotne i estetyczne potraw oraz za aktywność podczas warsztatów. Zwyciężyła drużyna Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, II miejsce wywalczył Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, a na III pozycji uplasował się Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu.

Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody rzeczowe z rąk wicestarosty gostyńskiego, Janusza Sikory, i burmistrza Pogorzeli, Piotra Curyka. Doceniono trud wszystkich zaangażowanych uczniów, wręczając każdemu uczestnikowi dyplom i specjalne podziękowanie przygotowane przez gostyński sanepid, który był głównym organizatorem konkursu.

Dzisiaj jest: Sobota
20 Kwietnia 2024