Konferencja rad Samorządów Uczniowskich

Dnia 16 grudnia 2011 r. reprezentanci Samorządu Uczniowskiego ZSOiZ w Pogorzeli uczestniczyli w pierwszej powiatowej konferencji dla rad samorządów uczniowskich i ich opiekunów, zorganizowanej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Uroczystość swoim przemówieniem otworzyła p. dyrektor Lucyna Tęga. Pierwszym wykładowcą był p. Marek Smektała, który skupił się na samorządności uczniowskiej w świetle obowiązujących przepisów.

Publiczność poznała zasady funkcjonowania samorządu uczniowskiego. Regulują je bowiem prawa, które wykładowca omówił. Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły lub placówki. Dopiero spośród tych osób wybiera się ciała reprezentacyjne. Warto zapoznać się z ustawą o systemie oświaty, która posiada wiele cennych informacji. Swoje wystąpienie p. Marek Smektała zakończył mottem profesora, którego bardzo cenił: „Tyle wolności, ile odpowiedzialności”. Następnie głos przejął p. Robert Marcinkowski, analizując temat: Od samorządu szkolnego do samorządu terytorialnego. Dowiedzieliśmy się czym jest samorząd, poznaliśmy przykłady i rodzaje samorządu terytorialnego i ich zadania. Taką cenną lekcją demokracji są wartości działań w samorządzie uczniowskim. Następnie wykładowca starał się uświadomić nam, jak działa skuteczny samorząd uczniowski i terytorialny. Wyodrębniamy w nim: podział ról, odpowiedzialność oraz przygotowanie – kompetencje. Podsumowaniem i wnioskiem wynikającym z przemówienia p. Roberta Marcinkowskiego są słowa: SAMORZĄD TO MY. MASZ GŁOS, MASZ WYBÓR. Kolejne słowa skierował do nas p. Maciej Kretkowski – Naczelnik Wydziału Promocji w Urzędzie Miejskim w Gostyniu. W swoim wystąpieniu przekazał nam, iż najważniejszy jest pomysł. Zaproponował garść wskazówek dla tych, którzy chcą dobrze sprzedać własne inicjatywy. Po tym przemówieniu nastąpiła krótka przerwa na poczęstunek, który przygotowali uczniowie ZSO w Gostyniu. Kolejnym punktem programu był temat: „Dziennikarz na naszej imprezie”, zrealizowany przez p. Hannę Hejduk – redaktor naczelną tygodnika „Życie Gostynia”. W swoim przemówieniu podkreśliła jak istotne i trwałe są źródła papierowe oraz jakie czynności należy podjąć, aby swoją działalnością zaistnieć na łamach prasy. Jako ostatni wystąpił p. Mirosław Sobkowiak, zajmujący się wolontariatem. Przedstawił najczęstsze motywacje wolontariuszy, a za pomocą rysunku zobrazował czym charakteryzują się wolontariusze. Wyróżnia ich m. in. dobre serce, nogi spieszące z pomocą oraz życzliwy uśmiech. Zachęcił także zgromadzoną publiczność do włączenia się do wolontariatu, bowiem każdy może zostać wolontariuszem. Na zakończenie życzył, aby działalność ta, przysporzyła nam wiele radości, satysfakcji oraz możliwości własnego rozwoju i realizacji. Ostatnim punktem konferencji były pytania do zaproszonych gości, które padły ze strony uczniów, prowadzących uroczystość.

Spotkanie oceniamy pozytywnie, mając jednocześnie nadzieję, iż nabyte wiadomości okażą się przydatne w pracy, działalności i rozwoju naszego Samorządu Uczniowskiego.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Beata Turbańska, Joanna Wierzbicka, Dawid Maciejczyk. Towarzyszył im również opiekun – p. Dominik Waleński.

Dzisiaj jest: Piątek
19 Kwietnia 2024