Spotkania z kryminalistyką

Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli odbyło się spotkanie młodzieży z technikiem kryminalistyki, w ramach innowacji pedagogicznej "Spotkania z kryminalistyką".

Uczniowie dowiedzieli się, że technik kryminalistyki jest wzywany na każde miejsce zdarzenia, aby zebrać ślady pozostawione przez przestępców, bądź opisać i komputerowo wyrysować z najdrobniejszymi szczegółami miejsce wypadku samochodowego.

Zaproszony gość pokazał zawartość teczki kryminalistycznej, w której znajdują się między innymi różnego rodzaju pędzle, np. z piór marabuta, sadze, taśmy do zbierania odcisków (daktyloskopijne), omawiał w jaki sposób zbiera się ślady obuwia, ślady opon samochodowych (traseologiczne), a nawet zapachy (osmologiczne).

Uczniowie mogli sami popróbować "zdjąć" swoje odciski palców stosując różne proszki i pędzle, a następnie dokładnie się im przyjrzeć, ponieważ każdy ma inny, niepowtarzalny wzór.

Spotkanie było bardzo interesujące, młodzież zadawała wiele pytań, aby dojść do wniosku, że każdy przestępca pozostawia po sobie ślad, chociaż czasem niewidoczny gołym okiem, ale dający się wykryć różnymi metodami stosowanymi w kryminalistyce.

Na koniec zostaliśmy zaproszeni do Komendy Policji w Gostyniu, aby obejrzeć stanowisko pracy technika kryminalistyki.

Dzisiaj jest: Sobota
20 Kwietnia 2024