Obóz policyjny w Kiekrzu

W ramach „Spotkań z kryminalistyką” 10 października 2011 r. już po raz drugi w ciągu ostatnich pięciu miesięcy uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli wyjechali na obóz policyjny do Kiekrza. Pierwszy dzień przywitał ich musztrą i biegiem patrolowym, gdzie mogli wykazać się sprawnością fizyczną i logiczną, podczas szukania i wykonywania przydzielonych zadań.

Nasza grupa okazała się najlepsza i pokonała pozostałe dwie. Następnie przyszedł czas na wykłady. Starszy aspirant Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu zapoznał młodzież ze zwalczaniem przestępstw z nienawiści i odpowiedzialnością prawną nieletnich. Oczywiście pierwszej nocy nie mogło zabraknąć alarmu.

Następny dzień także obfitował w ciekawe spotkania, do których można zaliczyć omówienie wybranych zagadnień z utrzymywania porządku społecznego oraz zapoznanie z postępowaniem kwalifikacyjnym kandydata do policji, jak również omówienie podstaw ratownictwa wodnego i pierwszej pomocy tonącemu. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się pokaz samoobrony i przygotowany przez służby specjalne pokaz broni i działań związanych z obezwładnianiem przestępców. Drugi dzień zakończył się dyskoteką integracyjną wszystkich szkół.

Kolejnego dnia uczniowie z ZSO i Z w Pogorzeli z niecierpliwością oczekiwali wykładu i ćwiczeń z daktyloskopii, jednak ze względu na obowiązki służbowe policjantów związane z zabezpieczaniem śladów na miejscu zdarzenia, do którego zostali wezwani, program pobytu uległ zmianie i od razu przeszli do punktu następnego. Przedstawiciele samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Poznaniu opowiedzieli młodzieży o ewakuacji i sposobach reagowania na terroryzm bombowy. Zaprezentowali robota, który sterowany ze specjalnego samochodu zabiera bomby i podejrzane pakunki, a następnie umieszcza w bezpiecznych pojemnikach, tak aby antyterroryści mogli je bezpiecznie przewieźć i rozbroić, albo zdetonować w wyznaczonych do tego celu poligonach.

Przed wyjazdem do domu wszyscy uczestnicy obozu mogli dowiedzieć się o wielkiej roli jaką pełnią konie w policji. Na polanie w pobliżu pięknego jeziora uczestniczyli w pokazie przygotowanym przez tamtejszych policjantów, w czasie którego zostały zaprezentowane umiejętności koni podczas formowania różnych szyków. Ten punkt programu był zrekompensowaniem za daktyloskopię, ale ćwiczenia z tego tematu będą odbywać się na zajęciach pozalekcyjnych organizowanych w szkole.

Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu, który organizatorzy planują na wiosnę.

Dzisiaj jest: Piątek
29 Marca 2024