Atrakcyjna noc w ZSOiZ Pogorzela

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli, w dniu 27 kwietnia 2013 brał udział w I Powiatowej NOCY Z EDUKACJĄ. Już od samego wejścia odwiedzających  witały „osoby ze świata nauki” , a korytarze szkoły tej nocy zmieniły się w tajemnicze zakamarki pełne świateł, kolorów i świec. Tekturowe postaci, odciski stóp i rąk dodawały kryminalnego smaku.

W salach lekcyjnych na zwiedzających do późnych godzin nocnych czekały nie lada atrakcje, dla każdej grupy wiekowej. Sala komputerowa przeistoczyła się w salę gier, a pracownia chemiczna w laboratorium. Odwiedzający mieli niecodzienną okazję obejrzeć pokaz ciekawych eksperymentów chemicznych oraz wyizolować DNA z kiwi lub pomidora. Uczestnicy zobaczyli, jak zrobić „kolorową pastę do zębów dla słonia”, chemiczny wulkan i „chemiczną lokomotywę”, „zimne ognie” ,a także interesujące doświadczenia z żelkami oraz „hodowlę metali”. Wszystkim oglądającym podobał się także eksperyment  z jajkiem  w butelce, wielu dopytywało jak można zrobić to samemu w domu oraz dlaczego tak się dzieje.

W jednej z sal gościliśmy policjantów z Komendy Powiatowej  Policji w Gostyniu, z którymi można było rozwiązywać zagadki kryminalne. W innym miejscu odbywał się konkurs pod hasłem „Pisanie przy czekoladzie”, polegający na napisaniu krótkiego tekstu wierszem lub prozą promującego gminę Pogorzela. Wszyscy autorzy tekstów otrzymywali czekoladowy upominek, a najlepsze prace zostały nagrodzone. Kto miał ochotę nadal wytężać swój umysł zaproszony został do biblioteki szkolnej, by tam zmierzyć się z przygotowanymi krzyżówkami, łamigłówkami.  Nawet najmłodsi znaleźli coś dla siebie, a nieco starsi z ochotą przystępowali do kolejnych zmagań o większym stopniu trudności.

Ogromną atrakcję tego wieczoru zapewnił Klub futbolu amerykańskiego „Hunters” Leszno, który prowadził  warsztaty, aby przybliżyć gościom tę mało jeszcze znaną w Polsce dyscyplinę sportu. Odwiedzający szkołę mogli przymierzyć stroje futbolowe „zmierzyć się” ze sprzętem treningowym – porozmawiać z zawodnikami i trenerami drużyny oraz otrzymać materiały promocyjne. Atrakcyjne pokazy przygotowali również przedstawiciele Wojskowego Stowarzyszenia Sportowego „Grot” współpracujący ze szkołą. Można było zobaczyć pokazy walki wręcz, udzielanie pomocy poszkodowanym i rannym oraz zapoznać się z wyposażeniem wojskowych sanitarek. Oczywiście nie zabrakło łamania płonących dachówek– rękami, nogami czy głową. Jednocześnie na boisku sportowym „Orlik” odbywał się turniej piłki nożnej dla gimnazjalistów.  Precyzje i celne oko zwiedzający szkołę mogli poćwiczyć przy strzelaniu z wiatrówki. Hitem nocy okazał się występ „Kuglarzy z Kobylina”. Przy blasku nocy z zapierającym tchem widokiem,  w rytm rockowej muzyki młodzi ludzie zatańczyli z ogniem.

Na wszystkich czekały słodkie pyszności i grochówka z kotła.

9 Maja 2024
Beatus, Bożydar, Grzegorz, Job,