SPOTKANIA Z KRYMINALISTYKĄ

Wyjazd do Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

22-11-2012 w ramach innowacji pedagogicznej „Spotkania z kryminalistyką” uczniowie klas I i II naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe do Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Program wyjazdu obejmował przybliżenie uczniom różnych działów pracy policji.

Jako pierwszy został omówiony dział prewencji. Uczniowie mogli zobaczyć szereg samochodów policyjnych, biorących udział w akcjach różnego rodzaju. Obejrzeli zatem:

- automatyczną wyrzutnię gazu łzawiącego;

- wóz, będący ruchomym stanowiskiem dowodzenia;

- wóz – armatę wodną;

- dużą więźniarkę do przewozu osób konwojowanych.

Następnie pokazano i omówiono indywidualne wyposażenie policjanta, czyli:

- radio do kontaktu z dyżurnym;

- broń Walter P-99;

- do działań w terenie – pistolet maszynowy P-98;

- kajdanki;

- gaz łzawiący;

- broń gładkolufową;

- kamizelkę;

- ochraniacze;

- pałkę;

- tarczę;

- a także plecakowy miotacz gazu.

Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie Muzeum Policji. Jako pierwsza została pokazana sala Policji Państwowej, następnie Milicji Obywatelskiej, dalej Policji Współczesnej oraz sala Ruchu Drogowego. Podczas zwiedzania uczniowie mogli poznać historię policji, zobaczyć ewolucję mundurów i wyposażenia policjanta.

Te wszystkie zajęcia odbywały się na ul. Taborowej. Potem przejechaliśmy do budynku głównego Komendy Wojewódzkiej Policji, gdzie pokazane nam zostało Centrum Prasowe, następnie Sekcja Operacji Policyjnych i Zarządzania Kryzysowego oraz Wydział Łączności i Informatyki.

Ostatnim punktem pobytu był omówienie i pokazanie technik pracy działu kryminalistyki. Podczas tych zajęć młodzież mogła pobrać własne odciski palców, odciski ust lub ucha itp.

Wyjazd bardzo poszerzył nasze wiadomości na temat szerokiego spektrum działania policji.

2 Maja 2024
Anatol, Atanazy, Afanazy, Longin,