Konkurs OLIMPIADA WIEDZY EKONOMICZNEJ

Dnia 7 listopada 2012r. o godz. 9.00 odbyły się w naszej szkole Zawody szkolne I stopnia XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, organizowane przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.

Hasło przewodnie bieżącej edycji brzmiało: „NIERÓWNOWAGI W GOSPODARCE. PRZYCZYNY I SKUTKI”.

W konkursie udział wzięło łącznie 8 uczniów z następujących klas:

klasy IV Technikum Ekonomicznego,

klasy II Liceum Ogólnokształcącego.

Konkurs obejmował dwie części w formie pisemnej i jedno zadanie do rozwiązania. I część była o charakterze ogólnym. Uczestnicy olimpiady mieli do wyboru jeden z dwóch podanych tematów o charakterze przekrojowym. Uczniowie m.in. wyjaśniali  przyczyny nierównowagi budżetu państwa i konsekwencje związane z narastaniem deficytu budżetowego albo przedstawiali, jaki wpływ na sytuacje ekonomiczną gospodarstw domowych ma nierównowaga na rynku pracy. Za pełną odpowiedź w pytaniu opisowym można było uzyskać maksymalnie 25 pkt.

W drugiej części przedstawiono zadanie z podstaw ekonomii dotyczące zmiany poziomu produkcji oraz działań rządu ziązanych z powstaniem luki PKB. Maksymalna ilość pkt. wynosiła 15.

III część sprawdzianu pisemnego konkursu obejmowała pytania testowe
z jedną prawidłową odpowiedzią. Za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie testowe przyznawano 2 pkt. Na arkuszu znajdowało się 30 pytań z zakresu wiedzy ekonomicznej. Punktacja maksymalna za prawidłowe odpowiedzi wynosiła 60 pkt.

Do przeprowadzenia konkursu została powołana Komisja Szkolna Olimpiady Wiedzy Ekonomicznejw ZSOiZ w Pogorzeli, która dokonała oceny zadań w celu wyłonienia najlepszych prac.

Gratulujemy zwycięzcom!

2 Maja 2024