Historia szkoły

1 września 1995 roku decyzją Kuratora Oświaty w Lesznie powstaje Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli. Dyrektorem szkoły zostaje magister Krzysztof Rybka. Pracę od nowego r. szkolnego rozpoczynają profesorowie: Justyna Peplińska, Beata Mazurek, Alfred Siama, Katarzyna Jagodzińska, Arleta Pęcak oraz ośmiu nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Pogorzeli. Jańczak Marek, Hyżyk Stanisław, Urny Marian, Marciniak Paweł, Witek Joanna, Przybylak Katarzyna, Fumowiak Paweł. Na starcie stanęło 47 uczniów w Liceum i 45 w Zasadniczej Szkole Zawodowej. 1 stycznia 1996 roku organem prowadzącym szkołę zostaje samorząd Miasta i Gminy w Pogorzeli. W czerwcu 1996 roku szkoła robi nowy nabór – do Liceum egzaminy wstępne zdawało 75 osób, przyjęliśmy 60 do LO i 60 do ZSZ. Wśród grona profesorskiego pojawiają się nowe twarze: Grzegorz Szymczak, Zbigniew Małecki, Wojciech Nowak, Czesław Roszak, Justyna Marciniak. Wraz z nowym rokiem szkolnym oddane zostają do użytku dwie klasy w starej części budynku ( w tym sala komputerowa). Samorząd Terytorialny podejmuje decyzję o rozbudowie szkoły. Przetarg wygrywa firma Cerabud z Krotoszyna, która od października rozpoczyna budowę, by w maju 1997 roku oddać szkołę w stanie surowym. Od września zostają oddane dwie kolejne klasy. Prace finansuje Gmina Pogorzela i Kuratorium Oświaty w Lesznie. Wraz z nowym rokiem szkolnym grono pedagogiczne powiększają: Mikołaj Kulczak, Jarosław Adamczak, Agnieszka Dutkiewicz-Kostka, Monika Przedlacka i ks. Krzysztof Ordziniak.

Szkoła ma także osiągnięcia dydaktyczne, realizowany jest program edukacji proeuropejskiej. Odbywały się spotkania z pedagogiem p. Katarzyną Robaczyńską i z psychologiem p. Katarzyną Piasecką. Coraz mocniejszą stroną szkoły jest Samorząd Szkolny, który opiniuje prace nauczycieli, opiniuje kandydatów do stypendium Prezesa Rady Ministrów, wysuwa wnioski do dalszej pracy, jest w coraz większym stopniu animatorem życia szkolnego/ nasza szkoła szeroko otwarła się na potrzeby społeczne. Prowadzimy kursy komputerowe, w których dotychczas uczestniczyło ok. 60 osób, co podniosło poziom wiedzy informatycznej mieszkańców okolicy. Za zarobione w ten sposób pieniądze uzupełniliśmy wyposażenie sali komputerowej i szkoły. Szkoła nasza wydawała gazetę pt. „Nowiny Pogorzelskie”, która cieszyła się olbrzymią popularnością wśród społeczeństwa. Później na terenie szkoły ukazywała się w to miejsce gazetka szkolne „Nuda Venitas”. Młodzież naszej szkoły utworzyła zespół wokalno-instrumentalny, kilka występów dał również kabaret szkolny m.in. na otwarciu strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Rydzynie. Z efektów dotychczasowej pracy powinniśmy być zadowoleni, to zasługa przede wszystkim społecznie pracujących nauczycieli, którzy pełni poświęcenia i oddania, tworzą obraz tej szkoły.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży zorganizowała konkurs na plakat pod hasłem: „ W imię tolerancji, odwagi cywilnej – przeciwko przemocy i rasizmowi”. Spośród 400 prac nadesłanych z Polski i 40 z Niemiec wyłoniono 40 laureatów. Jednym z nich został uczeń naszej szkoły – Mateusz Danek z klasy III a LO. Jest jednocześnie jedynym laureatem z województwa leszczyńskiego. Mateusz zajął III miejsce. Jego plakat przedstawia rozdepnięty zegar i napis w języku polskim i niemieckim: BIĆ POWINIEN TYLKO ZEGAR. Konkurs ogłoszono pod hasłem – ROKU WALKI Z RASIZMEM, aby przeciwdziałać negatywnym emocjom wśród młodzieży. W nagrodę Mateusz został zaproszony do wzięcia udziału w uroczystym wręczeniu nagród we Friedensdorfie w Storkowie.

Spotkanie z Romanem Wszołą. 17 kwiecień 1998rok. Szkolny Klub Sportowy przyjął nazwę „OLIMPIJCZYK”. Aby nadać bardziej uroczysty charakter owemu wydarzeniu, profesorowie wychowania fizycznego zaprosili na tę okazję Romana Wszołę – trenera lekkoatletyki, szefa szkolenia AZS AWF W-wa.- ojca słynnego skoczka wzwyż Jacka Wszoły. Uroczystość odbyła się w sali MGOK. Młodzież przeprowadziła z p. Wszołą ciekawy wywiad, oraz przedstawiła program artystyczny. Podczas spotkania przedstawiono także wyniki konkursu plastycznego pt. „PROJEKT ZNACZKA KLUBOWEGO”. Za najlepszą uznano pracę: Alberta Mendyki z kl. II a LO, wyróżnienie otrzymali: Natalia Klauza z kl. III a LO i Marta Chałupniczak z kl. II a LO. Na szereg wyróżnienie zasłużyła praca prof. Z. Małeckiego – pozakonkursowego uczestnika konkursu.

Znajdź nas na Facebooku

Kalendarz


Dzisiaj jest: Wtorek
26 Września 2023
Imieniny obchodzą
Cyprian, Euzebiusz, Justyna, Łękomir
Do końca roku zostało 97 dni.
Zodiak: Waga

Licznik odwiedzin

016855380
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tyg.
Do poprz. tyg.
W tym mies.
W poprz. mies.
Razem
788
6503
7291
16824609
117277
148198
16855380

Twoje IP: 34.204.172.188
Czas: 2023-09-26 04:53:17

Zakończenie roku szkolnego

23.06.2023 - 08:00 o'clockCDUB - CountDown-Up Big