Twórcze podejście do lektur

Stowarzyszenie Nowoczesna Szkoła, działające przy ZSOiZ w Pogorzeli, zorganizowało konkurs literacki pod hasłem „Zabawy fabularne z lekturami”. Jego przeprowadzenie było możliwe dzięki dotacji otrzymanej z powiatu gostyńskiego na realizację zadania publicznego pod tytułem „Zorganizowanie konkursu lub cyklu konkursów służących popularyzacji nauk humanistycznych”.

Konkurs adresowany był do uczniów wszystkich szkół z terenu powiatu gostyńskiego i przeprowadzony został w trzech kategoriach wiekowych obejmujących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Polegał na napisaniu pracy literackiej, która musiała być zmienionym zakończeniem lub dalszym ciągiem wybranej lektury.

Łącznie na konkurs wpłynęły 62 prace z 15 szkół. Zostały one zanalizowane i ocenione przez Komisję Konkursową złożoną z następujących nauczycieli języka polskiego: Barbara Roszak, Grażyna Wachowiak i Alfred Siama.

Wśród uczestników ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wytypowano po 3 laureatów, przyznając im miejsca od I do III. Ponadto w kategorii szkół podstawowych dwóm uczestnikom przyznano ex aequo II miejsce. W ten sposób wyłonionych zostało łącznie 10 laureatów, którzy otrzymali nagrody.

Celem konkursu było rozbudzenie wśród młodzieży szkolnej pasji czytelniczych, a także talentów literackich, które na pewno drzemią w niejednym uczniu. Biorąc pod uwagę stosunkowo duże zainteresowanie konkursem oraz wysoki poziom wielu prac, postawić można optymistyczną tezę, że ten cel został osiągnięty.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za intelektualny i piśmienniczy trud.

Laureaci konkursu

ZSOiZ w Pogorzeli

Julia Kubiak

Barbara Roszak