Poznań wart poznania!

Pierwszoklasiści  z ZSOiZ w Pogorzeli  wiedzą, że również jesienią warto zafundować sobie spacer uliczkami Starego Miasta w Poznaniu, by podziwiać  architekturę Starego Rynku, zabytkowe kamienice, ratusz, pomniki, place, a także kościoły oraz pałace.

Na trasie przechadzki, w sercu miasta, znajduje się jeden z najbardziej niezwykłych budynków Poznania – Zamek Cesarski z 1910 roku. Obecnie mieści się tu Centrum Kultury ZAMEK. Jest to instytucja interdyscyplinarna, prezentująca najciekawsze zjawiska kultury współczesnej, w której przenikają się i uzupełniają wzajemnie sztuki wizualne, teatr, film, muzyka i literatura. Przemierzając korytarze dawnej rezydencji, oprócz bogatej historii zamku  poznawaliśmy także elementy burzliwego życia Fridy Kahlo i Diego Rivery (wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” jest pierwszą i jedyną w Polsce wystawą meksykan-skich artystów). Zwiedziliśmy również interaktywną wystawę Pogromcy Enigmy mieszczącą się w specjalnym "szyfrokontenerze", w którym można poznać nie tylko historię Enigmy i jej łamaczy, ale także przejść krótki kurs szyfrowania. Co ważne, na co dzień CK ZAMEK jest otwartym miejscem, do którego wejść może każdy, aby uczestniczyć w organizowanych wydarzeniach, obejrzeć zamkowe wnętrza albo po prostu odpocząć.

Niezapomnianą przygodę zapewnił nam  Escape Room – Twierdza Tajemnic, gdzie podzieleni na kilkuosobowe grupy  zostaliśmy zamknięci w pokojach pełnych zagadek i tajemniczych przedmiotów (Tajemnice Templariuszy przenoszą w czasy średniowiecza oraz klimat poszukiwań gralla, zaś w Skarbcu trzeba rozpracować skomplikowane szyfry i otworzyć sejf). Naszym zadaniem było wydostać się z nich w ciągu 60 minut. Stało się to możliwe dzięki współpracy, zaangażowaniu, logicznemu myśleniu i sprytowi wszystkich uczestników każdej grupy. Wraz z upływającym czasem czuliśmy coraz większy dreszczyk emocji i przyspieszone bicie serca…J

Ostatnim punktem wycieczki  było Rogalowe Muzeum Poznania. Tu, w zabytkowej, 500-letniej kamienicy (jednej z najlepiej zachowanych na całym Starym Rynku) usłyszeliśmy legendy o powstaniu rogali, zapoznaliśmy się z ich składnikami i recepturą oraz  uczestniczyliśmy w przygotowaniu Rogali Świętomarcińskich, pomagając Rogalowemu Mistrzowi przy użyciu tradycyjnych narzędzi cukierniczych (pracę zwieńczyła  degustacja). Pokazowi towarzyszyły opowieści w gwarze poznańskiej wychodzącej  poza znane „tej”, „wiara” czy „pyry”. Nie wszyscy wiedzieli, co to są młodzie, kim jest jest szczun i mela w brylach albo co to znaczy mieć fifra. Uczestnicy uczyli się  też słynnego poznańskiego zaśpiewu, czyli uroczej miejscowej intonacji oraz obejrzeli Rogalową Historię Poznania – animację nt. dziejów grodu Przemysława. 

Podczas listopadowej wycieczki nie zabrakło fajnej pogody, dobrego humoru i świetnej zabawy, niezapomnianych wrażeń oraz… smacznej pizzy!!! 

Amatorzy poznania Poznania

 

Znajdź nas na Facebooku

Kalendarz


Dzisiaj jest: Środa
23 Stycznia 2019
Imieniny obchodzą
Emerencja, Ildefons, Jan, Klemens,
Maria, Rajmund, Rajmunda, Wrócisława

Do końca roku zostało 343 dni.
Zodiak: Wodnik

Licznik odwiedzin

004102569
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tyg.
Do poprz. tyg.
W tym mies.
W poprz. mies.
Razem
1691
2118
6181
4079356
66747
172520
4102569

Twoje IP: 34.203.213.116
Czas: 2019-01-23 20:33:32

Zakończenie roku szkolnego

22.06.2018 - 08:00 o'clockCDUB - CountDown-Up Big