Światowy dzień walki z AIDS


1 grudnia, w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli, została przygotowana uroczystość Światowego Dnia Walki z AIDS. Z tego powodu, cała szkoła została udekorowana plakatami, gazetkami oraz czerwonymi balonami, na których znajdowały się cytaty dotyczące HIV i AIDS.

Przed budynkiem szkoły została przygotowana ogromna czerwona kokarda, ułożona z zapalonych, czerwonych zniczy, a w siedzibie szkoły znajdowało się wiele punktów z ulotkami i broszurkami, w których można było znaleźć wiele istotnych faktów i informacji o epidemii zakażenia wirusem HIV. Każdy mógł także wykonać test, podczas rozwiązania którego, mógł sprawdzić, czy jego codzienny tryb życia i zachowanie należą do szczególnie ryzykownych, niosących ryzyko zakażenia.

  Podczas lekcji, mieliśmy również okazję usłyszeć komunikat, w którym uczeń opowiedział o drogach zakażenia wirusem HIV, danych statystycznych oraz przebiegu i leczeniu zespołu chorób o nazwie AIDS. Całość została podsumowana radami, które mogą nas uchronić przed tym niebezpieczeństwem. Wielu z nas po tych słowach uświadomiło sobie ogrom i rangę tego problemu. Młodzież naszej szkoły przypinała wszystkim uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły czerwone kokardki, które są symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS.

  O godz. 900 wykład dla uczniów pierwszej klasy liceum poprowadziła Pani Małgorzata Jasik, pracownik Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gostyniu. Dzięki tym zajęciom młodzież zapoznała się z głównymi drogami zakażenia wirusem oraz niezbędną profilaktyką.       Po tych zajęciach, uczennice, reprezentujące naszą szkołę, powitały zgromadzonych gości: burmistrza Pogorzeli – pana Piotra Curyka, pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – p. Renatę Sierszulską, p. Małgorzatę Jasik oraz wicedyrektora naszej szkoły – p. Jarosława Adamczaka. Powiedziały także kilka słów na temat inicjatywy i celu obchodzenia Światowego Dnia Walki z AIDS oraz o potrzebie i symbolice czerwonej kokardki.

  Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS w ZSOiZ w Pogorzeli został zorganizowany konkurs na plakat oraz gazetkę o tematyce HIV i AIDS. Zaproszone osoby, na czele z p. Małgorzatą jako przewodniczącą, zasiadały w jury. Podczas oceny wykonanych prac kierowano się kreatywnością i starannością oraz zgodnością z tematyką i regulaminem konkursu. Wystawa prac plastycznych znajdowała się w sali lekcyjnej nr 1, natomiast aby dokonać oceny gazetek, komisja, w towarzystwie uczennic, odwiedziła wszystkie izby lekcyjne w budynku szkoły, przyznając punkty w skali 1-10. Wybór najlepszych prac naprawdę nie był łatwy. Członkowie jury podkreślali pomysłowość i zaangażowanie wszystkich uczniów. Oto ostateczne wyniki:

 Konkurs plastyczny na wykonanie plakatu z zakresu profilaktyki HIV/AIDS:

1 miejsce: Roksana Gumienna z klasy IV TE

2 miejsce: Marika Michalska z klasy II LO

3 miejsce: Daria Ratajczak z klasy II LO

 Konkurs na najlepszą gazetkę o tematyce HIV/AIDS:

ex aequo klasa I LO oraz klasa III LO

   Po ogłoszeniu wyników wyczytane osoby oraz przedstawiciele nagrodzonych klas zebrali się w sali nr 1, gdzie odbyło się rozdanie nagród, którego dokonał burmistrz Pogorzeli – p. Piotr Curyk.

Podczas uroczystości nie zabrakło również rozmów przy kawie i pysznego ciasta. Pani Małgorzata chętnie dzieliła się swoją wiedzą na temat HIV i AIDS, rozwiewając wszelkie wątpliwości. Przedstawiła także zebranym statystyki od początku trwania epidemii.

Spotkanie oceniamy bardzo pozytywnie, mając jednocześnie nadzieję, iż wiedza przekazana uczniom oraz rozpowszechnienie tego szczególnego święta, obchodzonego co roku 1 grudnia, uchroni nas przed zarażeniem się wirusem HIV, a nabyte informację, okażą się cenną lekcją, którą będziemy umieli wykorzystać w naszym codziennym życiu.

Pamiętajmy: Wiedza ratuje życie!

Znajdź nas na Facebooku

Kalendarz


Dzisiaj jest: Poniedziałek
24 Czerwca 2019
Imieniny obchodzą
Danuta, Dan, Danisz, Emilia, Jan,
Wilhelm

Do końca roku zostało 191 dni.
Zodiak: Rak

Licznik odwiedzin

004915676
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tyg.
Do poprz. tyg.
W tym mies.
W poprz. mies.
Razem
4489
4498
42076
4838406
150444
231792
4915676

Twoje IP: 54.221.145.174
Czas: 2019-06-24 21:32:28

Zakończenie roku szkolnego

21.06.2019 - 08:00 o'clockCDUB - CountDown-Up Big