CHROMOSOMY, MSZYCE I… SŁODKIE JABŁKA NA JESIENNYCH WARSZTATACH FESTIWALOWYCH

Uczniowie klas II LO i II T z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli w ostatnim tygodniu października udali  się wraz z opiekunami do Poznania na Uniwersytet Przyrodniczy, by uczestniczyć w  "Jesiennych warsztatach festiwalowych" zorganizowanych przez Wydział Rolnictwa i Bioinżynierii.

W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie naszej szkoły wraz z rówieśnikami z liceum w Pniewach  wysłuchali wykładu na temat pracy i specyfiki Katedry Genetyki i Hodowli Roślin oraz wpływu żywienia na zdrowie i życie człowieka,  a potem, podzieleni na 3 grupy, uczestniczyli aktywnie w przygotowanych zajęciach.

Uczestnicy warsztatów  w czterech laboratoriach poznali genetyczne źródeła zmienności roślin uprawnych oraz główne zasady prowadzenia roślinnych kultur tkankowych w warunkach in vitro. Dowiedzieli się także w jaki sposób można barwić chromosomy i pyłek roślin, zaś  w mikroskopach optycznych obserwowali nie tylko przygotowane preparaty, ale również… mszyce. Na zakończenie mieli możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym: degustowali piękne i smaczne okazy jabłek i gruszek wyhodowanych w sadach UP za pomocą klasycznych technik hodowli roślin, takich jak krzyżowanie i selekcja.

Wyjazd pogorzelskiej młodzieży do poznańskiego Biocentrum na „Jesienne warsztaty festiwalowe” został zorganizowany w ramach doradztwa zawodowego przez p. Barbarę Roszak, by przybliżyć tematykę dydaktyczną oraz badawczą realizowaną na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii UP i być może ułatwić uczniom podjęcie decyzji co do własnej przyszłości.

24 Czerwca 2019
Danuta, Dan, Danisz, Emilia, Jan,