Niepodległa

25 października 2018 r. kolejna grupa odwiedziła Rogalin w ramach programu „Niepodległa”. Uczniowie wzięli udział w lekcji historii nt. Nie zmarnujcie niepodległości. Poza tym zwiedzali barokowo-klasycystyczny  Pałac w Rogalinie hrabiów Raczyńskich z galerią malarstwa oraz rozległy ogród w stylu francuskim z  pomnikowymi dębami  rogalińskimi.

 

Raczyńscy należeli do najbardziej znanych rodów wielkopolskich. Ich historia sięga XV w. i trwa po dzień dzisiejszy. Z grona tej rodziny wywodziło się wielu znamienitych przedstawicieli, którzy odegrali ważną rolę, włączając się w bieg wydarzeń i rozmaitych zawirowań dziejowych, począwszy od schyłku I Rzeczypospolitej, a skończywszy na II wojnie światowej.

 Wielkim patriotą okazał się Edward Bernard Raczyński

8 kwietnia 1979 r. objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie. W 1986 r. zakończyła się siódma już kadencja Edwarda Raczyńskiego na tym stanowisku, stanowiąca swoiste ukoronowanie jego 67-letniej działalności dyplomatycznej w służbie Polsce. Był prawdziwie polskim patriotą, choć przyszło mu żyć daleko poza jej granicami. W wywiadzie dla jednej z gazet, jeszcze w latach osiemdziesiątych XX w. mówił o młodych Polakach:

„…Jestem pełen podziwu dla tej pięknej młodzieży, która w Polsce działa. Bardzo cierpię nad tym, w jakich warunkach się w kraju żyje i rozumiem, że ta młodzież ma bardzo słabe przed sobą widoki. Ale mogę tylko jedno powiedzieć, że nawet bez osiągnięcia pełnej niepodległości i suwerenności można pracować dla kraju i można go wzmacniać. Kraj, który się podnosi pod względem naukowym, gospodarczym, artystycznym, prawnym, czy nawet, kiedy ludzie uczciwie poprawiają sytuację własną – kraj taki, chociaż nie uzyska celu, do którego dąży, nabiera sił. Każdy wysiłek, który młoda generacja podejmuje, ażeby ten kraj podnieść, a przy tym osiągnąć własne cele, jest z korzyścią dla Polski”.

Pod koniec 1990 r. założył fundację im. Raczyńskich w Poznaniu i przekazał jej Galerię Rogalińską przy Muzeum Narodowym, której pozostawał faktycznym właścicielem. W skład galerii weszło, m.in. przeszło 300 obrazów, rzeźby, różne przedmioty artystyczne oraz przepiękny pałac i park w Rogalinie.

Zmarł 30 lipca 1993 r. w Londynie. Miejsce wiecznego spoczywania znalazł jednak w swoim Rogalinie. Pogrzeb Edwarda hr. Raczyńskiego, z zachowaniem protokołu należnego Głowie Państwa, był bardzo uroczystą manifestacją patriotyczną. W pogrzebie uczestniczyli: rodzina zmarłego, urzędujący prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, marszałkowie Sejmu i Senatu, korpus dyplomatyczny, nuncjusz apostolski, prymas Polski oraz tysiące zwykłych Polaków.

Koordynatorki programu „ Niepodległa” Agnieszka Wolniak i Agnieszka Dutkiewicz-Kostka

Znajdź nas na Facebooku

Kalendarz


Dzisiaj jest: Środa
21 Listopada 2018
Światowy Dzień Życzliwości
Imieniny obchodzą
Albert, Alberta, Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada, Maria, Piotr, Regina,
Rena, Rufus, Twardosław, Wiesław

Do końca roku zostało 41 dni.
Zodiak: Skorpion

Licznik odwiedzin

003829938
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tyg.
Do poprz. tyg.
W tym mies.
W poprz. mies.
Razem
1165
2275
15965
3793695
64935
178878
3829938

Twoje IP: 54.226.209.201
Czas: 2018-11-21 08:56:49

Zakończenie roku szkolnego

22.06.2018 - 08:00 o'clockCDUB - CountDown-Up Big