Carmen patrium – na cześć Niepodległej!

„Carmen patrium” (pieśń ojczysta) - pieśń patriotyczna to szczególny rodzaj poezji. Symbolizuje jedność i odrębność narodu oraz formę społecznej manifestacji uczuć, powstawała w różnych okresach naszych dziejów, pełniąc niejednokrotnie rolę hymnów narodowych. Historię, rolę i teksty polskich pieśni patriotycznych przybliżyli uczniowie klasy II Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum w Pogorzeli wraz z wychowawczynią Barbarą Roszak.

 

Wśród dwudziestu pieśni, stanowiących wystawę na szkolnym holu, nie mogło zabraknąć hymnu Gaude Mater Polonia, który czasów dynastii Piastów, a przede wszystkim słynnej Bogurodzicy – pierwszej, zachowanej w całości pieśni hymnicznej i zarazem bojowej rycerstwa polskiego. To ona jako najcenniejszy klejnot muzyczny naszej kultury średniowiecza pełniła przez wiele stuleci rolę hymnu narodowego, choć w różnych okresach historii Polski pojawiały się inne pieśni, które traktowano jako hymny, np. Święta miłości kochanej ojczyzny u schyłku I Rzeczpospolitej (pod koniec XVIII w.), później w dobie porozbiorowej: Mazurek Dąbrowskiego, Boże coś Polskę, Warszawianka, Mazurek 3 Maja, Marsz, marsz Polonia, Rota, po odzyskaniu niepodległości – Marsz I Brygady, w czasie II wojny światowej – Modlitwa obozowa, a w czasach najnowszych – Żeby Polska była Polską.

Z pewnością przedstawione przez nas pieśni patriotyczne to jedynie część twórczości, którą Polacy powinni znać. Najważniejsza jest jednak świadomość ich roli: łączyły one naszych rodaków w trudnych momentach. Dodawały odwagi żołnierzom przed walką, budziły nadzieję emigrantom, wychowywały młodzież, a w bliższych nam czasach komunistycznych stanowiły oręż w walce z cenzurą oraz propagandą. Mamy nadzieję, że ich rola w przyszłości ograniczy się tylko do nauki miłości ojczyzny oraz świadectwa bohaterstwa naszych rodaków.

Uczniowie kl. II LO i T

Znajdź nas na Facebooku

Kalendarz


Dzisiaj jest: Środa
23 Stycznia 2019
Imieniny obchodzą
Emerencja, Ildefons, Jan, Klemens,
Maria, Rajmund, Rajmunda, Wrócisława

Do końca roku zostało 343 dni.
Zodiak: Wodnik

Licznik odwiedzin

004102464
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tyg.
Do poprz. tyg.
W tym mies.
W poprz. mies.
Razem
1586
2118
6076
4079356
66642
172520
4102464

Twoje IP: 34.203.213.116
Czas: 2019-01-23 19:34:00

Zakończenie roku szkolnego

22.06.2018 - 08:00 o'clockCDUB - CountDown-Up Big