Carmen patrium – na cześć Niepodległej!

„Carmen patrium” (pieśń ojczysta) - pieśń patriotyczna to szczególny rodzaj poezji. Symbolizuje jedność i odrębność narodu oraz formę społecznej manifestacji uczuć, powstawała w różnych okresach naszych dziejów, pełniąc niejednokrotnie rolę hymnów narodowych. Historię, rolę i teksty polskich pieśni patriotycznych przybliżyli uczniowie klasy II Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum w Pogorzeli wraz z wychowawczynią Barbarą Roszak.

Wśród dwudziestu pieśni, stanowiących wystawę na szkolnym holu, nie mogło zabraknąć hymnu Gaude Mater Polonia, który czasów dynastii Piastów, a przede wszystkim słynnej Bogurodzicy – pierwszej, zachowanej w całości pieśni hymnicznej i zarazem bojowej rycerstwa polskiego. To ona jako najcenniejszy klejnot muzyczny naszej kultury średniowiecza pełniła przez wiele stuleci rolę hymnu narodowego, choć w różnych okresach historii Polski pojawiały się inne pieśni, które traktowano jako hymny, np. Święta miłości kochanej ojczyzny u schyłku I Rzeczpospolitej (pod koniec XVIII w.), później w dobie porozbiorowej: Mazurek Dąbrowskiego, Boże coś Polskę, Warszawianka, Mazurek 3 Maja, Marsz, marsz Polonia, Rota, po odzyskaniu niepodległości – Marsz I Brygady, w czasie II wojny światowej – Modlitwa obozowa, a w czasach najnowszych – Żeby Polska była Polską.

Z pewnością przedstawione przez nas pieśni patriotyczne to jedynie część twórczości, którą Polacy powinni znać. Najważniejsza jest jednak świadomość ich roli: łączyły one naszych rodaków w trudnych momentach. Dodawały odwagi żołnierzom przed walką, budziły nadzieję emigrantom, wychowywały młodzież, a w bliższych nam czasach komunistycznych stanowiły oręż w walce z cenzurą oraz propagandą. Mamy nadzieję, że ich rola w przyszłości ograniczy się tylko do nauki miłości ojczyzny oraz świadectwa bohaterstwa naszych rodaków.

Uczniowie kl. II LO i T

23 Stycznia 2019