Dolina Baryczy z perspektywy kajaka i bryczki

Na pograniczu Dolnego Śląska i Wielkopolski rozciąga się urokliwa Kraina Stawów Milickich, inaczej zwana Doliną  Baryczy, gdzie losy człowieka i przyrody splotły się nierozerwalnym węzłem… Miejsce to okazało się dobrym pomysłem na jednodniową wycieczkę uczniów pogorzelskiego liceum i technikum wraz z opiekunami p. Grażyną Wachowiak, p. Agnieszką Wolniak oraz organizatorem wyprawy p. Barbarą Roszak.

Barycz to niezwykle urodziwa rzeka, a jej dolina to jeden z najcenniejszych ekosystemów nie tylko Polski, ale Europy i Świata. My Dolinę Baryczy poznawaliśmy z perspektywy kajaka - na spływ wybraliśmy jeden z najurokliwszych i najciekawszych, a przy tym niezbyt wymagających odcinków: 10-kilometrową trasę z Milicza do Sułowa. Barycz na tym odcinku jest „dzika”, nieobwałowana i swobodnie meandruje, tworząc piękne widoki i niepowtarzalny klimat. Woda o tej porze roku nie jest zbyt głęboka, a rzeka jest bezpieczna, dlatego świetnie nadaje się dla początkujących kajakarzy. Poczucie bezpieczeństwa dodatkowo zapewniał nam doświadczony ratownik WOPR-u.

Dolina Baryczy to największy w Polsce ornitologiczny rezerwat „Stawy Milickie” – prawdziwy ptasi raj, który mogliśmy podziwiać podczas FotoSafari, czyli wycieczki bryczką uroczymi alejami wśród lasów, łąk i pełnej życia wody. Trasa wycieczki przebiega przez rezerwat zamknięty dla ruchu turystycznego, dlatego przejażdżka pod opieką przewodnika była okazją do zobaczenia tego unikatowego obszaru, poznania specyfiki hodowli ryb słodkowodnych i obserwacji ptaków, a także pracy ichtiologa, czyli specjalisty od ryb.

Warto zapamiętać, że budowane tu od pokoleń stawy hodowlane w połączeniu z pobliskimi lasami i łąkami stały się ostoją lub przystankiem w podróży dla ok. 300 gatunków ptaków!

FotoSafari rozpoczyna się i kończy w Rudzie Sułowskiej w Centrum Edukacyjno-Turystycznym NATURUM, gdzie czas wypełniliśmy zwiedzaniem Muzeum Tradycji Rybactwa Doliny Baryczy i Stawów Milickich, Płuczki i Zwierzyńca oraz doświadczaniem natury na Ścieżce Zmysłów.

Stawy Milickie to tysiące hektarów akwenów, kilometry kanałów, setki przepustów. Mechanizm stworzony przez ludzi w Dolinie Baryczy działa precyzyjnie jak zegarek. Od 800 lat reguluje go przyroda. To świetne miejsce na jesienną wycieczkę, spacery wśród stawów, obserwację wodnych ptaków, wycieczki rowerowe i spływy kajakiem.

Dzisiaj jest: Niedziela
16 Grudnia 2018